Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 21

Thread: What's the price of bread and milk where you live?

  1. #1
    SG Enthusiast Jin's Avatar
    Join Date
    Jul 2001
    Location
    Tampa, FL
    Posts
    1,051

    Question What's the price of bread and milk where you live?

    Because Giuliani is living somewhere else!

    "A gallon of milk is probably about a $1.50, a loaf of bread about a $1.25, $1.30," he said.
    http://news.yahoo.com/s/ap/20070410/...ni_groceries_1
    *Space For Rent*

  2. #2
    Milk by me is $1.99 for a gallon

    and bread I usually get store brand for $.99 depending upon brand can go up of course

    So he is a bit off but not by much

  3. #3
    Second Most EVIL YARDofSTUF's Avatar
    Join Date
    Nov 2000
    Location
    USA
    Posts
    69,990
    Bread - $2.16

    Regular 2% milk - $3.30
    Smart milk - $4.25

  4. #4
    Ft. Couch! morbidpete's Avatar
    Join Date
    Mar 2002
    Location
    W. Warwick RI
    Posts
    7,272
    gallon of whole milk: 1.99
    sunbeam loaf (the giant one): 2.13
    2 liter pepsi: .99
    pack o butts (marlboro 27) 5.50
    sunflower seeds (2.25 oz) .5

    thats my life

  5. #5
    Quote Originally Posted by Ghosthunter View Post
    Milk by me is $1.99 for a gallon

    and bread I usually get store brand for $.99 depending upon brand can go up of course

    So he is a bit off but not by much
    He's a republican so I can see you defending him at all costs but he's way, way off.....typical conservative republican BS proving they have no grip on reality.

  6. #6
    Second Most EVIL YARDofSTUF's Avatar
    Join Date
    Nov 2000
    Location
    USA
    Posts
    69,990
    In Giuliani's defense he probably hasnt bought either in a long time.

  7. #7
    Quote Originally Posted by Izzo View Post
    He's a republican so I can see you defending him at all costs but he's way, way off.....typical conservative republican BS proving they have no grip on reality.
    i think it depends where you live because the prices i posted above were accurate

  8. #8
    Quote Originally Posted by YARDofSTUF View Post
    In Giuliani's defense he probably hasnt bought either in a long time.
    Then he doesn't represent or can't represent his constituents....most of whom shop on their own instead of having a team of slaves do it for them.

  9. #9
    Quote Originally Posted by YARDofSTUF View Post
    Bread - $2.16

    Regular 2% milk - $3.30
    Smart milk - $4.25
    CT is always so expensive why is that? I went there a few weeks back and gas was so expensive even compared to NY

  10. #10
    Quote Originally Posted by Ghosthunter View Post
    i think it depends where you live because the prices i posted above were accurate

    Nah, it's the same all over dude.....ceptin' fruit prices

  11. #11
    Quote Originally Posted by Izzo View Post
    Then he doesn't represent or can't represent his constituents....most of whom shop on their own instead of having a team of slaves do it for them.
    what candidate out there do you really think shops on their own?

    most candidates rep or dem are rich and really not in touch

    edit: this thread makes me feel like on price is right show

  12. #12
    Second Most EVIL YARDofSTUF's Avatar
    Join Date
    Nov 2000
    Location
    USA
    Posts
    69,990
    Quote Originally Posted by Ghosthunter View Post
    CT is always so expensive why is that? I went there a few weeks back and gas was so expensive even compared to NY
    Conservatives, even our democrats are conservative.


    It may seem like alot to you, but we can park our cars for free.

  13. #13
    Quote Originally Posted by Ghosthunter View Post
    what candidate out there do you really think shops on their own?

    most candidates rep or dem are rich and really not in touch

    I realize this and it's why neither of them or anyone running for office these days can....most are extremely wealthy and don't do any of this on their own but yet they write the laws and legislation for us?


    Ventura and Norm Coleman got raked over the coals by a reporter here about the same thing the year Ventura ran for Guvna....neither had a clue what the cost of a Turkey or a gallon of milk was and yet all of them claim to know what the people need and want.....it's BULLCHIT

  14. #14
    SG Enthusiast 7thkevin's Avatar
    Join Date
    Jun 2002
    Location
    Illinois
    Posts
    3,870
    Quote Originally Posted by YARDofSTUF View Post
    Bread - $2.16

    Regular 2% milk - $3.30

    bout the same here, can find it on sale maybe bout 1.99 sometimes.

    cigs here are like 6.50

    thats why I dotn smoke

    cigars all the way lol

  15. #15
    Senior Member Blisster's Avatar
    Join Date
    Jan 2002
    Posts
    9,668
    Safeway Lucerne 2% Reduced Fat Milk - Gallon $3.99 ($0.03/fl.oz)

    Oroweat Bread 100% Whole Wheat - 24 Oz $4.39 ($0.18/ounce)

    Safeway Bread 100% Whole Wheat - 24 Oz $1.99

    these are the cheapy breads that I don't tend to eat, usually spend between 3.50 and 4.50 for a loaf of whole grain bread.


    Quote Originally Posted by Edward Abbey
    A patriot must always be ready to defend his country against his government.

  16. #16
    Senior Member Gixxer's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    9,471
    Quote Originally Posted by YARDofSTUF View Post
    Bread - $2.16

    a.k.a. GSXR 750

  17. #17
    Uninsured for your health
    Join Date
    Jan 2001
    Location
    Stockton, CA
    Posts
    10,028
    .78 cents a loaf for bread, whole wheat can be up to 2.5 to 3.5 depending where ya buy it
    1.5 to 2.5 for milk
    Quote Originally Posted by Three Rivers Designs
    America! Love it or give it back!

  18. #18
    Between Light & Shadows Unholy's Avatar
    Join Date
    Mar 2001
    Location
    Somewhere Over There
    Posts
    2,818
    Bread: $1.99
    2% fat Milk: $3.19

    Wished they invent a milk car now that it's cheaper to fill with milk than gas.
    "I was once banned from a bookstore for moving all the bibles to fiction"

  19. #19
    Conspiracy Fool knightmare's Avatar
    Join Date
    Feb 2002
    Posts
    6,046
    Quote Originally Posted by morbidpete View Post
    gallon of whole milk: 1.99
    sunbeam loaf (the giant one): 2.13
    2 liter pepsi: .99
    pack o butts (marlboro 27) 5.50
    sunflower seeds (2.25 oz) .5
    smoke-$60, 1/4oz.
    thats my life
    ya, bread some brands are 79-99 cents, we have a few large bakeries here.
    Milk is 3$ a gallon, sometimes higher. Gas was $2.85 a week ago, and we have a refinery, etc.. about 40 miles away.
    "A wise man can learn more from a foolish question than a fool can learn from a wise answer."

    Bruce Lee

  20. #20
    SG Enthusiast blacklab's Avatar
    Join Date
    Sep 2000
    Location
    Grande Prairie, Alberta, Canada
    Posts
    3,002
    Gas 3.95 US Gal
    1% Milk 3.36 US Gal.
    Bread is a little harder because my wife bakes all our bread.
    In fact she is making some today -hot out of the oven, real butter in about 3 hours.
    Drop in and I will share.


    blacklab

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •